Language No Problem programmes
On this page you will find a special selection of the best performances, concerts, movies, exhibitions and festivals programmes where language is no problem!
Not sure where to start? Discover the collections by our curators or surprise yourself with our highlights of this month.
Today and tomorrow
Music
Film
Art
Dance
Literature and Spoken word
Discover more
- Beeldende KunstDinsdag 2 jan. 10:00 tot zondag 12 mei 17:00
MOØDe
Anton CorbijnCobra Museum, Amstelveen - Beeldende Kunst, PerformanceDonderdag 1 feb. 10:00 tot zondag 31 mrt. 17:00
Grand March
House of VineyardHuis Willet-Holthuysen, Amsterdam - Beeldende KunstZaterdag 10 feb. 10:00 tot woensdag 5 jun. 18:00
Fashion For Good: What goes around comes around
Fashion for Good Museum, Amsterdam - Beeldende KunstZaterdag 24 feb. 11:00 tot zondag 18 aug. 17:00
In the Mist of It All, Above Front Tears
Laure ProuvostDe Pont, Tilburg - Beeldende KunstVrijdag 1 mrt. 11:00 tot zondag 12 mei 18:00
Bewaard
Sijben RosaKunstinstituut Melly, Rotterdam - Beeldende KunstVrijdag 1 mrt. 11:00 tot zondag 30 jun. 20:30
Random International
Nxt Museum, Amsterdam - Beeldende KunstWoensdag 6 mrt. 11:00 tot zondag 21 apr. 18:00
Justice beyond Revenge
Robert GlasTENT, Rotterdam - Beeldende KunstVrijdag 8 mrt. 11:00 tot zondag 12 mei 17:00
WOMXN. Meer dan een muze
Sebiha ÖztaşNederlands Fotomuseum, Rotterdam - Muziek, Beeldende KunstZaterdag 23 mrt. 11:00 tot zondag 25 aug. 17:00
Dance – design van een cultuur
Design Museum Den Bosch, Den Bosch - Beeldende KunstZaterdag 23 mrt. 12:00 tot zondag 19 mei 18:00
In Touch
Studio Above&Below, Nadja Verena Marcin, Paula Nishijima, T(n)C, Me AndOther MeIMPAKT Centrum voor mediacultuur, Utrecht - MuziekVandaag om 16:30
Rik Kuppen in de PianoSalon
HaagsPianoHuis, Den Haag - FilmVandaag om 17:45
The Monk and the Gun
Pawo Choyning DorjiTheater aan het Spui, Den Haag - DansVandaag om 20:00
Spring
Mauro BigonzettiStadsschouwburg Haarlem, Haarlem - DansVandaag om 20:00
MISS I Joshua Serafin
Vlaams Cultuurhuis de Brakke Grond, Amsterdam - MuziekVandaag om 20:00
Tank and the Bangas & Metropole Orkest
Amare, Den Haag - MuziekVandaag om 20:00
MOVING FURNITURE FESTIVAL
COEN OSCAR POLACK, Fani Konstantinidou, GLICE, Orphax, Dario Calderone, Jos SmoldersSplendor, Amsterdam - TheaterVandaag om 20:15
Dit is van ons
Aluin, Victorine PlanteTheater Dakota, Den Haag - Dans, MuziekVandaag om 20:15
WE, the EYES
Pink Oculus, Pieter C. Scholten, Emio Greco, ICKSchouwburg Concertzaal Tilburg, Tilburg - TheaterVandaag om 20:30
Sisyphus Machine
RotorFrascati, Amsterdam - Beeldende KunstMorgen van 10:00 tot zondag 31 mrt. 17:00
4 Rijkscollecties & Hans Op de Beeck
Kunsthal KAdE, Amersfoort - MuziekMorgen om 16:00
Interstellar Solar Fest II
TruckfightersGebr. de Nobel, Leiden - FilmMorgen om 16:30
Terrestrial Verses
Ali Asgari, Alireza KhatamiFilmhuis Den Haag, Den Haag - DansMorgen om 20:00
Spring
Mauro BigonzettiStadsschouwburg Haarlem, Haarlem - TheaterMorgen om 20:30
Take the Rubbish Out, Sasha
Oksana Borbat, Alesia Andrushevska, Iana Gudzenko, Bram GerritsTheater De Landing, Amstelveen - MuziekZondag 31 mrt. om 15:00
Maestro Morricone
Matangi Quartet, Carel KraayenhofTheater aan de Parade, Den Bosch - MuziekZondag 31 mrt. om 15:30
Carmen Gomes Inc.
Plofhuis7, Weesp - PerformanceZondag 31 mrt. om 16:30
I NEVER WANNA DANCE AGAIN
Eilit MaromZaal 3, Den Haag - Beeldende KunstMaandag 1 apr. 10:00 tot dinsdag 30 apr. 18:00
Photocollage
Deborah TurbevilleHuis Marseille, Amsterdam - DansMaandag 1 apr. om 14:00
Yanasei
Ryan Djojokarso, Danstheater AYATheater Zuidplein, Rotterdam - MuziekMaandag 1 apr. om 15:00
Meesterpianisten | Anna Fedorova
Anna FedorovaTheater de Bussel, Oosterhout - MuziekMaandag 1 apr. om 16:00
Solo Game
Sullivan FortnerLantarenVenster, Rotterdam - FilmMaandag 1 apr. om 19:00
Ex Machina
Alex GarlandLab-1, Eindhoven - MuziekMaandag 1 apr. om 20:00
Steve Nelson Trio
Pletterij, Haarlem - MuziekDinsdag 2 apr. om 19:30
Widowspeak
Paard, Den Haag - MuziekDinsdag 2 apr. om 20:00
Patriarchy + Spit Mask
Cinetol, Amsterdam - MuziekDinsdag 2 apr. om 20:00
Conservatorium van Amsterdam: CAOBA Ensemble
Tamara Korkadze, Iker Isasi, Jesús Perogil, Claudia Loyer, Sandra CebrianPosthoornkerk, Amsterdam - FilmWoensdag 3 apr. om 19:00
Persepolis
Marjane SatrapiSchuur, Haarlem - FilmWoensdag 3 apr. om 19:30
Poor Things
Yorgos LanthimosTheater Dakota, Den Haag - Woensdag 3 apr. om 20:00
No One is Coming
Sinead O'BrienTheater Bellevue, Amsterdam - TheaterWoensdag 3 apr. om 20:00
The Underground
NITE, Club Guy & Roni, HIIIT, Asko|SchönbergSchouwburg Amstelveen, Amstelveen